Jakie są Twoje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa? Moje są związane ze wspólnie spędzanym czasem z rodziną, z zapachami i smakami naszych ulubionych potraw i celebrowaniem tych wyjątkowych potraw.
Odkąd pamiętam, w naszym domu niedzielne poranki pachniały żurkiem. Tak, wszystkie niedzielne poranki – nie tylko te wielkanocne. Aromat prawdziwego zakwasu na żurek pamiętam do dziś – intensywny zapach unosił się w całym domu. Moja mama mówiła, że prawdziwy, domowy żurek powinien być odpowiednio kwaśny. I oczywiście zrobiony na domowym zakwasie żytnim.
Dziś pragnę podzielić się z Tobą nieco moim rodzinnym sekretem na idealny żurek na zakwasie. Jeśli chcesz poznać przepis na zakwas na żurek koniecznie zostań ze mną na chwilę. A na koniec zdradzę Ci nasz domowy patent na żurek wielkanocny. Będzie pysznie, zdrowo i domowo.
Jak zrobić zakwas na żur?
Zakwas na żur to niezwykle ważny składnik przygotowania tradycyjnego żurku. Aby go przygotować, potrzebujesz jedynie trzech składników: mąkę żytnią, wodę i czosnek. No i odrobinę czasu.
Zanim jednak przystąpisz do nastawienia zakwasu, przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria.
- Przede wszystkim będziesz potrzebowała duży, 2 litrowy słoik. Upewnij się, że jest czysty – najlepiej wyparz go w gorącej wodzie. Dzięki temu ograniczysz możliwość pojawienia się bakterii i pleśni.
- Przygotuj sobie także dobrej jakości razową mąkę żytnią typ 2000, przegotowaną wodę i obrane ząbki czosnku. Jeśli chcesz do zakwasu możesz także dodać przyprawy, tj. ziele angielskie i liść laurowy.
- Będziesz także potrzebować kawałek gazy lub lnianą ściereczkę, aby zakryć słoik.
Z tak przygotowanym warsztatem pracy, przygotowanie zakwasu zajmie Ci kilka minut.
Przepis na domowy zakwas na żur
Gdy masz już przygotowane wszystkie potrzebne składniki i akcesoria, możesz zacząć przygotowywać swój zakwas.
- W pierwszym kroku wsyp 250 g mąki żytniej 2000 razem do naczynia z litrem przegotowanej, ale zimnej wody.
- Następnie dodaj pokrojone ząbki czosnku i ewentualnie przyprawy. Dokładnie wymieszaj całość.
- Na koniec słoik przykryj gazą i odstaw w zacienione miejsce na ok. 4-5 dni.
Zakwas po kilku dniach jest gotowy i możesz wlać go do butelek. Taki zakwas na bazie mąki żytniej przechowuj w lodówce przez ok 2 tygodnie lub od razu ugotuj żurek lub zalewajkę.
Kilka wskazówek jak zrobić zakwas na żurek bez niespodzianek.
Przygotowując zakwas pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.
- Nie zakręcaj szczelnie słoika ponieważ w trakcie procesu fermentacji zakwas będzie wydzielać specyficzny zapach i zwiększy swoją objętość. Postaraj się mieszać codziennie zakwas za pomocą drewnianej łyżki.
- Aby przyśpieszyć fermentację do zaczynu możesz dodać łyżkę zakwasu z poprzedniego nastawu, odrobinę soku z kiszonych ogórków lub kromkę razowego chleba.
- Gotowy zakwas na żur jest ukiszony, możesz go przechowywać przez około 7 dni w lodówce lub wykorzystać od razu do przygotowania pysznej tradycyjnej zupy żur.
Pamiętaj, gdyby pojawiła się pleśń lub zakwas nieładnie pachniał, wyrzuć go gdyż prawdopodobnie jest popsuty.
Interesuje Cię temat produktów, które powstają w wyniku naturalnej fermentacji? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga i dowiedz się więcej o żywych kiszonkach.
Mąka żytnia czy pszenna – którą wybrać?
Jeśli planujesz przygotować zakwas na zurek wybierz mąkę żytnią. Z kolei jeśli użyjesz mąkę pszenną otrzymasz zakwas na barszcz biały. W trakcie jego przygotowywania postępuj tak samo.
Gotowy zakwas na żurek – gdzie kupić?
Jak widzisz, przygotowanie własnego zakwasu na żurek jest całkiem proste. Jeśli jednak obawiasz się, że coś może pójść nie tak i Twój zakwas może się popsuć lub zwyczajnie w świecie nie masz czasu, warto kupić gotowy zakwas na żurek. Wybierz produkty od sprawdzonych producentów. Najlepiej jeśli gotowy zakwas będzie miał prosty skład – taki jak domowy. Dobrej jakości produkty dostaniesz w każdym sklepie z naturalnymi produktami lub w sklepie internetowym z domowymi przetworami.
Żur i żurek – czym się różnią?
Pewnie często słyszysz jak niektórzy stosują zamiennie nazwę żur i żurek. Jednak istnieje między nimi drobna różnica. Mimo, iż obie zupy są przygotowane na zakwasie, to żur nie jest zabielany śmietaną. Zwykle podawany jest także bez dodatku jajek lub kiełbasy. Z kolei żurek może być zabielany, a także podawany z jajkiem gotowanym na twardo oraz białą kiełbasą. Dzięki temu obłędnie pachnie i smakuje nieco łagodniej.
Najlepszy przepis na żurek wielkanocny
Jeśli uwielbiasz żurek to pewnie masz swój sprawdzony i ulubiony przepis. Ja też taki mam. Oto mój sprawdzony przepis na żurek wielkanocny. Taki żurek warto podawać w chlebku – wygląda pięknie, a do tego smakuje wyśmienicie.
- 200 g kiełbasy białej
- 1 butelka zakwasu na żurek
- 1,5 litra bulionu warzywnego
- listek laurowy
- ząbek czosnku
- 1 łyżka tartego chrzanu
- 1 łyżka majeranku
- sól i pieprz do smaku
Jak przygotować domowy żurek na zakwasie?
- Aby przygotować żurek, zagotuj bulion z majerankiem, ząbkiem czosnku, listkiem laurowym.
- Następnie zalej wymieszanym zakwasem Żuruś Dziadunia, dopraw solą i pieprzem. Gotuj całość kilka minut.
- Kiełbasę pokrój w plasterki, podsmaż na patelni. Do żurku dodaj kiełbasę i łyżkę tartego chrzanu, aby podkręcić smak.
- Gorący żurek wlej do chlebków z jajkiem na twardo.
Prawda, że proste? Spróbuj koniecznie!
A Ty, w jakiej wersji lubisz żurek? Podziel się z nami w komentarzu i zainspirujmy się wspólnie.