Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Zapewne wiesz, że picie soków jest zdrowym i pysznym urozmaiceniem diety. Ale czy wiesz, po które soki warto sięgać? Co lepsze: sok z buraka czy sok z buraka kiszonego? Jeśli interesuje Cię:
Co takiego kryje w sobie sok z kiszonych buraków, że tak wiele osób po niego sięga?
Jak przygotować sok z buraka i sok z kiszonego buraka?
Czy każdy może pić sok z kiszonek?
Czytaj dalej i sprawdź, czy i Ty możesz cieszyć się wyjątkowym smakiem buraczanego napoju?
Kiszonki – czy warto je stosować w diecie?
Kiszonki to fermentowane warzywa, które są bogate w bakterie probiotyczne, witaminy i enzymy. Warto podkreślić, że kiszonki powinny znaleźć się w codziennej diecie. Wiele osób ceni je przede wszystkim ze względu na wyjątkowy smak i aromat, którego nie można znaleźć w innych produktach.
Do tego kiszonki możesz łatwo przygotować samodzielnie w domu. Warto wykorzystać nie tylko popularne buraki, kapustę czy ogórki, ale także inne ulubione warzywa.
A do tego kiszonki są niezwykle uniwersalne. Możesz je jeść bezpośrednio ze słoika, dodać do surówek lub sałatek czy też dodać do zup, sosów i dań jednogarnkowych. Nie zapominaj także o soku z kiszonek. Jest on cennym składnikiem, który możesz pić lub dodać do wielu potraw.
Wybierając gotowe kiszonki zwróć uwagę, aby skład był prosty – bez konserwantów i chemicznych dodatków. Tylko naturalne produkty będą zdrowe i pełne tradycyjnego smaku.
Sok z buraka – ile można pić dziennie?
Sok ze świeżych buraków jest niesamowicie zdrowy i pełen wartości odżywczych. Ma piękny kolor, pyszny smak i zawiera wiele składników odżywczych. Sok z buraka zwiera sporo cukru, więc jeśli masz problemy z jego wahaniem w organizmie, bądź ostrożna.
Ile soku z buraka można pić dziennie? Jeśli jesteś zdrowa i nie masz problemów trawiennych lub z wahaniem cukru w organizmie, możesz codziennie wypić szklankę świeżego soku z buraka. Ze względu na naturalnie zawarty cukier w burakach, warto zachować umiar i zrównoważyć go z innymi napojami oraz pokarmami.
Jeśli chcesz cieszyć się korzyściami zdrowotnymi soku z buraka, wybierz te produkty, które nie zawierają dodatkowego cukru ani syntetycznych substancji słodzących.
Jak pić zakwas buraczany?
Już wiesz co nieco i kiszonkach i o sokach ze świeżych warzyw. Teraz pozostaje pytanie. Sok z kiszonego buraka – jak pić?
Sok z kiszonych buraków inaczej nazywany zakwasem buraczanym jest niezwykle pyszny. Wiele osób porównuje go do musującego wina lub szampana. Jeśli jesteś zdrowa i nie masz problemów z układem pokarmowym, możesz regularnie pić zakwas z buraka. Zalecana dzienna porcja na początek przygody w sokami z kiszonek to 50 – 100 ml. Sok jest lekko kwaśny i większa ilość może prowadzić do problemów jelitowych. Na początku najlepiej sok rozcieńczyć z wodą. Dzięki temu będzie łagodniejszy. Z czasem możesz zwiększać ilość wypijanego soku. Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar. Nawet zdrowe produkty w nadmiarze mogą zaszkodzić.
Więcej o zakwasie buraczanym przeczytasz tutaj? Znajdziesz tam także przepis na zakwas z buraków.
Przeciwwskazania do picia soku z kiszonego buraka
Już wiesz, że sok z buraka jest zdrowy i warto go stosować w codziennej diecie. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania.
Kto nie może pić soku z kiszonych buraków?
Jeśli masz jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zachowaj ostrożność w spożywaniu soku z buraka kiszonego.
Sok z buraków kiszonych może zawierać sól, której nadmiar nie jest wskazany w przypadku osób z nadciśnieniem.
Ponadto, jego nadmierna ilość nie wskazana dla osób z wahaniem cukru we krwi.
Dlatego też, przed sięgnięciem po sok z kiszonego buraka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub choroby przewlekłe.
Jak widzisz picie soku z buraka i świeżego ma wiele korzyści zarówno zdrowotnych, jak i smakowych. To świetnie uzupełnienie diety. Szczególnie gdy szukasz urozmaicenia lub szybko chcesz dostarczyć sobie porcję warzyw. Dlatego warto pić soki warzywne.