Żywy ocet owocowy. Poznaj polską tradycję i zalety naturalnej fermentacji
Żywe octy owocowe to niewątpliwie tradycyjne i naturalne dodatki. Świetnie sprawdzają się zarówno w kuchni jako składniki marynat czy sosów do sałatek, ale także nadają unikatowy smak i aromat do wielu dań.
Ocet żywy to także naturalna fermentacja. Powolna, bez dodatków czy sztucznych przyspieszaczy. W ciągu ostatnich kilku lat stała się niezwykle popularna wśród osób, które dbają o jakość produktów i ich pochodzenie.
· Tylko, co to właściwie znaczy, że ocet jest żywy?
· Czym różni się żywy ocet jabłkowy od pasteryzowanego?
· Do czego można wykorzystać żywe octy?
Na te i inne pytania odpowiedź poznasz poniżej. Czytaj dalej i dowiedz się niemal wszystkiego o tym, co kryje się za nazwą żywy ocet.
Czym różni się ocet żywy od pasteryzowanego?
Ocet żywy powstaje w wyniku naturalnej fermentacji alkoholu do kwasu octowego. Jak sama nazwa wskazuje, odbywa się ona w zgodzie z naturą. Bez sztucznych dodatków i przyspieszaczy. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od stopnia kwasowości, jak chcesz otrzymać. Tak naprawdę, jeśli trzymasz ocet w chłodnym i ciemnym miejscu, pracuje on cały czas. W przeciwieństwie do octu pasteryzowanego, gdzie proces fermentacji zostaje zatrzymany w momencie, gdy osiągniemy odpowiednią kwasowość.
To dlatego żywy ocet ma o wiele bardziej intensywny smak i aromat.
Czy można zrobić żywy ocet w domu?
Przygotowanie domowego octu żywego nie jest trudną czynnością. Tak naprawdę jego przygotowanie jest dość proste, a do tego może przynieść Ci sporo satysfakcji.
· Jeśli chcesz spróbować swoich sił i zrobić taki ocet, zacznij od przygotowania świeżych owoców. Najlepiej sprawdzą się te o intensywnym smaku, tj. jabłka, maliny, śliwki czy wiśnie.
· Następnie umyj owoce i pokrój je na małe kawałki.
· Włóż je do przygotowanych wcześniej słoików lub skalanych pojemników.
· Następnie przygotuj zalewę z wody i cukru, którą zalej owoce. Przykryj je lnianą ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Po kilku tygodniach, ocet powinien być gotowy.
· Teraz wystarczy go przecedzić i odstawić w chłodne i zaciemnione miejsce.
Pamiętaj, aby od czasu do czasu sprawdzą czy nic nie dzieje się z octem. Możesz go przemieszać drewnianą łyżką.
Twój pierwszy żywy ocet powinien być gotowy. Możesz go wykorzystać od razu lub trzymać w chłodnym i zacienionym miejscu, a będzie on nadal pracował. Dzięki temu jego smak i aromat z każdym dniem będą coraz bardziej intensywny. Z kolei, jeśli włożysz go do lodówki, zachowasz jego dotychczasową kwasowość.
Żywy ocet jabłkowy – delikatny smak i aromat
Żywy ocet może być przygotowany z różnych owoców lub ziół. Jednak bez wątpienia to żywy ocet jabłkowy jest najpopularniejszy. Być może dlatego, że jest on najczęściej stosowany w kulinarnych przepisach. Do tego ma on jasny kolor oraz delikatny smak i aromat. Dzięki temu nadaje się do większości przepisów. Nie zmienia koloru dania, a jedynie podkręca smak i dodaje świeżości.
Ocet żywy w przepisach kulinarnych
Żywy ocet powinien znaleźć się w każdej kuchennej szafce. Możesz go użyć do wielu potraw lub po prostu dodać do wody.
· Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, sosów i marynat do mięsa lub warzyw. Jeśli czasem masz wrażenie, że brakuje „czegoś”, aby podkręcić smak Twoich dań, z pewnością dodatek octu jabłkowego w tym pomoże.
· Z kolei, jeśli przygotowujesz domowe warzywa marynowane lub kwaszoną kapustę czy ogórki, także warto dodać ocet jabłkowy. Przedłuża trwałość żywności i zapobiega powstawaniu szkodliwych mikroorganizmów, a także nadaję im wyjątkowy smak.
· A jeśli chcesz w szybki sposób wykorzystać moc octu żywe, dodaj go po prostu do wody i pij na czczo lub przed posiłkiem. Zaledwie 1-2 łyżki octu zmienią wodę w napój przypominający w smaku szampana.
To tylko kilka propozycji, jak wykorzystać żywy ocet w kuchni nie tylko dla jego walorów smakowych, ale także wartości odżywczych.
Jak używać ocet żywy?
Z pewnością pierwszym powodem dla którego sięgasz po żywy ocet to zastosowanie go w przepisach kulinarnych. Jednak warto podkreślić, że możesz go wykorzystać także podczas domowych porządków lub jako dodatek do pielęgnacyjnych mikstur.
· Żywy ocet jabłkowy możesz stosować do pielęgnacji włosów i skóry.
· Jeśli rozcieńczysz go z wodą, sprawdzi się także jako tonik na twarz.
· To także dobry sposób na podrażnienia skóry, np. po ukąszeniu owadów.
Żywy ocet możesz użyć także podczas domowych porządków, np. do czyszczenia powierzchni, tj. podłogi czy zlewy. To także skuteczny środek do usuwania kamienia i osadów z czajników czy czyszczenia zacinających się rur.
Ocet żywy jest prawdziwym wszechstronnym środkiem, który znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Dlatego warto mieć go zawsze w kuchennej szafce.
Przechowuj ocet w szklanych butelkach
Żywe octy to naturalny produkt, dlatego, aby cieszyć się jak najdłużej jego smakiem i walorami należy odpowiednio go przechowywać.
Przede wszystkim takie naturalne produkty trzymaj zawsze w szklanych słoikach, butelkach lub pojemnikach. Nie tylko dlatego, że szkło jest wolne od szkodliwych substancji i nie reaguje chemicznie z pożywieniem. Jest także łatwe w utrzymaniu czystości i może szybka reagować na jakiekolwiek oznaki psucia się produktu. A do tego szklane opakowania są przyjazne środowisku i można je poddać w całości recyklingowi.
Żywy ocet – must have w każdym domu
Jak widzisz, żywy ocet ma wiele zastosowań. Ten aromatyczny dodatek do żywności podkręci smak Twoich dań i nada im wyjątkowy, orzeźwiający charakter. Żywy ocet owocowy to także naturalny produkt – przygotowywany tak jak kiedyś. Tak naprawdę to także niezły sposób na wykorzystanie owoców jeśli masz je w nadmiarze i niekoniecznie masz ochotę, aby je zjeść. Żywy ocet to moc naturalnej fermentacji, z której możesz czerpać korzyści każdego dnia.